Skrzyżowanie Powstańców Wielkopolskich i Borówkowej – potrzebne rondo?

W ostatnią niedzielę, jeszcze przed burzą, doszło do kolejnego zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Wielkopolskich i Borówkowej. Poznanianka nie zastosowała się do znaku STOP i wjechała pod pojazd jadący ul. Powstańców Wielkopolskich (od strony północnej).

20150719_150801

Na słowa uznania zasługuje reakcja mieszkańców okolicznych domów, którzy już po chwili byli na miejscu dopytując czy nie potrzeba pomocy. Niewiele później dotarły również służby ratownicze i medyczne.

20150719_150839

Zmotywowany pytaniami mieszkańców, złożyłem wniosek o zbadanie technicznych możliwości budowy ronda u zbiegu ulicy Powstańców Wielkopolskich i Borówkowej (treść wniosku poniżej).

Mieszkańcy wskazywali, że to skrzyżowanie jest jednym z najniebezpieczniejszych na naszym osiedlu, a nawet w całej gminie. Kolizje czy wypadki drogowe, także z ofiarami śmiertelnymi, są tutaj częste, a ich przyczyn jest kilka. Nie możemy zmusić kierowców, aby stosowali się do znaku STOP. Możemy natomiast wpłynąć na kształt skrzyżowania, który w tej chwili ogranicza widoczność zarówno jadącym ulicą Borówkową jak i Powstańców Wielkopolskich. Jest to tym bardziej zasadne, że kierujący pojazdami często nie przestrzegają ograniczeń prędkości na tym odcinku, a w bezpośredniej okolicy znajdują się przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych oraz przedszkole.

A jakie jest Państwa zdanie? Czy to właściwe miejsce na budowę ronda? Czekamy na Państwa opinie pod adresem [email protected] oraz na profilu Facebook Osiedla.

Download (PDF, 313KB)

Pozdrawiam
Michał Dziedzic
Przewodniczący Zarządu Osiedla Suchy Las